KONYA ŞEHİR PORTALI
BÜLENT ARSLAN

Chobani’nin Kurucusu ve CEO’su Hamdi Ulukaya

23 Eylül 2017, 23:01

BÜLENT ARSLANABD merkezli yoğurt devi Chobani’nin kurucusu ve CEO’su Hamdi Ulukaya'dan Girişimcilere altın tavsiyeler

Konuşmasında ABD’ye yanında küçücük bir bavul ve 2 bin dolarla geldiğini hatırlatarak, “Bizi biz yapan şey, beraberimizde getirdiklerimiz. O kültür, o çevre, ailemizin ve etrafımızdakilerin kurduğu sosyal ilişki biçimleri.” dedi. Türkiye’de insani karakter anlamında büyük bir zenginlik olduğunu ve bunun dışarıdan bakıldığında içeridekinden çok daha net görüldüğünü söyleyen Ulukaya, Türkiye’de insanların tarih boyunca zorluklarla karşı karşılaşıp hayatta kalmayı öğrendiğini, daima “Bir yolunu buluruz” anlayışını koruduğunu, bunun da bir girişimcinin temel özelliği olduğunu vurguladı.

Hamdi Ulukaya konuşmasında şunları söyledi:

“Buradaki dostlara, Türkiye’deki meslektaşlarıma ya da girişimci olmak isteyenlere bir mesaj vermek isterim: Önce kendi içgüdülerinize ve kendinize güvenin. Bu bir numaralı kural.

İkinci kural, ‘sebep’. Bu yaptığınızı neden yapıyorsunuz? Para mı? Peki. Kendinizi keşfetmek mi istiyorsunuz? Başkalarına yardım etmek mi istiyorsunuz? Anneniz, babanız sizinle gurur duysun mu istiyorsunuz? Yoksa sebebin ne olduğunu bilmiyor ve o sebebi mi bulmak istiyorsunuz? Bu da bir gerekçe.

Üçüncü kural ise, oraya ulaştığınızda bununla ne yapacaksınız? Ben ilk ürettiğim yoğurt kutusuna bakıp ‘Bunun yüzde 10’u dünyaya geri gidecek’ diye bir söz verdim. Hiçbir şeyiniz yokken vermek kolaydır. Sıfırın yüzde 10’u yine sıfır. Zamanla o yüzde 10 bir şey haline geldiğinde onunla ne yapacağınız önem kazanır. Ben girişimciliğin, ticaretin dünyadaki pek çok soruna çözüm olabileceğine inanıyorum.

Girişimcilere şunu söylemek isterim, eğer arkasına sebeplerinizi, kendinize güveninizi koyar ve o yolu yürümeye başlarsanız, bir sihir gerçekleşecek: Paradan da, başarıdan da, rakamlardan da daha önemli olan o en basit, en muhteşem şeyi bulacaksınız, insanların hayatlarını değiştirebildiğinizi. Reklamcıların dediği gibi, işte buna paha biçilemez. “

Hamdi ULUKAYA

Bu makale 194 defa okunmuştur.

AHMET IŞIK AHMET IŞIK
Emlak Yasa Tasarısı Şekilleniyor.
ZELİHA ERSOY ELBASAN ZELİHA ERSOY ELBASAN
Elektronik Ehliyet Sınavı E-Sinav nedir?
BÜLENT ARSLAN BÜLENT ARSLAN
Chobani’nin Kurucusu ve CEO’su Hamdi Ulukaya

  •  
  •  

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

KONYAM EĞLENCE

Sinema
  Tiyatro
   
Şehir Turu
      Canlı Yayın
        Konya İmar

Tüm fotoğraflar

ECDAT PARKI

ECDAT PARKI

ŞEHR-İ FULYA

ŞEHR-İ FULYA

LALELER

LALELER

NALÇACILILAR HANRY JONES

NALÇACILILAR HANRY

NATURAPARK

NATURAPARK

TREN GARI

TREN GARI

ANKET

İkamet Ettiğiniz ev Kendinizin mi, Kira mı?
Tüm Anketler

Tüm videolar

PARK MAHAL

PARK MAHAL

NATURA PARK

NATURA PARK

SEHA ZERMERAM

SEHA ZERMERAM

ERYILMAZLAR YAKA TOWERS

ERYILMAZLAR YAKA T

BEĞEN İNŞAAT BAHAR EVLERİ

BEĞEN İNŞAAT BAHAR

OKKALAR KAMPANYA

OKKALAR KAMPANYA