KONYA ŞEHİR PORTALI
Mekanların yaşama ve insana etkisi

Vaktimizin yüzde 90’ı ev, işyeri, okul, alışveriş merkezleri gibi kapalı alanlarda geçiyor.  Öte yandan araştırmalar kanser, astım ve kronik hastalıkların hızla bir artış gösterdiğini ortaya koyuyor. Açık havada geçirdiğimiz vakit azaldıkça hareketliliğimiz azalıyor, sağlığımız yitip gidiyor.

Sağlıklı şehirler ve çevreler üretmek, bu konuda ciddi bir farkındalık yaratmak, böylece mekanların ve şehirlerin değerini arttırmak gerekli. Aslında yaşadığımız yerleri daha sağlıklı yerler haline getirmek o kadar da zor değil. İnsanın ihtiyacını anlayıp algılayarak bunu yapmamız mümkün.

Kent yaşamı fiziksel aktivite ile içiçe olmalı
Sağlıklı bir toplum için hareket eden bir toplum yaratmak gerekli. Yürüyen, spor yapan, bisiklete binen, fiziksel aktivitelerle içiçe bir toplum. Öte yandan, sağlıklı beslenen bir toplum da olmalıyız ki, yaktığımız kadarını tüketelim. Fiziksel aktivite ve beslenme tarzı birbiriyle denk olmadığı için her geçen gün sağlık sorunları ve buna bağlı olarak sağlık harcamaları milyonlarca lira artıyor. Gelecek nesilller ise bu olumsuz tablonun daha vahim boyutlarını yaşama riskini taşıyor. Mahalleleri ortadan kaldırıp site yaşamına geçtikçe, toplu taşımayı kullanmadıkça hareketliliğimiz azalıyor. Gözle görülür bir değişime uğruyoruz ve bu değişim sağlıklı olmuyor.

Bugün dünyanın birçok kentinde akıllı şehircilik uygulamaları yaşanıyor. Örneğin toplu taşımanın özendirilmesi için trafik ışıklarına yaklaşan otobüslere ışıkların yeşil yakarak öncelik vermesi veya başka toplu taşıma özendirmeleriyle toplumsal hareketliliğin arttırılmasına çalışılıyor. İstanbul gibi büyük metropollerde de toplu taşıma imkanları çoğaldıkça araç kullanımının azalma ihtimali söz konusu. Ama maalesef şu anki mevcut toplu taşıma sistemi İstanbul için yetersiz kalıyor.

Şehirlerin büyümesi için önce planlaması ve buna bağlı olarak planlı büyümesi gerekiyor. İstanbul’un 7 sene önce yapılan 100 binlik planlarında yeni havalimanı ve 3. köprünün yerleri bugün halihazırda inşa edilen yerlerden farklı yerlerdeydi.

Ya planlamayı beceremiyoruz ya da planladığımıza uymayı. Artık hangisiyse! |  Bu haber 724 defa okunmuştur.


EMLAK HABER  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Banyo dekorasyonunda gri beyaz modası

Banyo dekorasyonunda gri beyaz modası Birçok renk ile kombine edilebilen beyazın gri renk ile olan uyumu

Yeni Düzenlemeler Geliyor!

Yeni Düzenlemeler Geliyor! Yeni Düzenlemeler Geliyor!

Sektörümüzde Milat!!!

Sektörümüzde Milat!!! Gayrimenkul sektöründe tam bir milad olacak yönetmeliğe doğru geri sayım...

Göztepe Konutları'nın inşaatında sona gelindi!

Göztepe Konutları'nın inşaatında sona gelindi! Komyapı Sille’de bin 500 konutluk yeni bir yaşam alanı hayata geçiriliyor. Bera Holding’in inşaat sektöründe faaliy...

Eylül ayında 4 bin 30 konut satıldı!

Eylül ayında 4 bin 30 konut satıldı! Eylül 2017 konut satış verilerine göre Konya’da 2017 yılı Eylül ayında 4 bin 030 konut satıldı.Konya ili 4 bin 030 ...

Tapu'da Web-Tapu sistemi hayata geçti.

Tapu'da Web-Tapu sistemi hayata geçti. Tapu Kadastro 6. Bölge Müdürü Erdoğan Büyükboyacı, web tapu sisteminin hayata geçtiğini söyledi.

Temmuz ayında 3 bin 383 konut satıldı!

Temmuz ayında 3 bin 383 konut satıldı! Türkiye İstatistik Kurumu Konya “Konya ili, konut satışı” konusunda bir basın bülteni hazırladı.

Konya'da satılan konut sayısında büyük artış

Konya'da satılan konut sayısında büyük artış Konya'da 2017 yılı mart ayında satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 33 artarak 3 bin 10 oldu.

Çevre Bakanlığı'ndan her daireye bir otopark şartı

Çevre Bakanlığı'ndan her daireye bir otopark şartı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, özellikle büyük şehirlerde yaşanan otopark sıkıntısına karşı önlem alıyor. Bakanlığı...
AHMET IŞIK AHMET IŞIK
Emlak Yasa Tasarısı Şekilleniyor.
ZELİHA ERSOY ELBASAN ZELİHA ERSOY ELBASAN
Elektronik Ehliyet Sınavı E-Sinav nedir?
BÜLENT ARSLAN BÜLENT ARSLAN
Chobani’nin Kurucusu ve CEO’su Hamdi Ulukaya

  •  
  •  

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

KONYAM EĞLENCE

Sinema
  Tiyatro
   
Şehir Turu
      Canlı Yayın
        Konya İmar

Tüm fotoğraflar

ECDAT PARKI

ECDAT PARKI

ŞEHR-İ FULYA

ŞEHR-İ FULYA

LALELER

LALELER

NALÇACILILAR HANRY JONES

NALÇACILILAR HANRY

NATURAPARK

NATURAPARK

TREN GARI

TREN GARI

ANKET

İkamet Ettiğiniz ev Kendinizin mi, Kira mı?
Tüm Anketler

Tüm videolar

PARK MAHAL

PARK MAHAL

NATURA PARK

NATURA PARK

SEHA ZERMERAM

SEHA ZERMERAM

ERYILMAZLAR YAKA TOWERS

ERYILMAZLAR YAKA T

BEĞEN İNŞAAT BAHAR EVLERİ

BEĞEN İNŞAAT BAHAR

OKKALAR KAMPANYA

OKKALAR KAMPANYA