KONYA ŞEHİR PORTALI
Konut alıcılarına 2 yılda cayma hakkı

     Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında hazırlanan ve Resmi gazete’de yayımlanan 684 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ön ödemeli konut satışında cayma hakkı düzenlendi. Buna göre, ön ödemeli konut satışında sözleşme tarihinden itibaren 24 aya kadar tüketici, herhangi bir gerekçe göstermeden sözleşmeden dönebilecek.


     Gayrimenkul sektörünün uzun zamandır dile getirdiği ve talep ettiği bu düzenleme, sektörün ‘keyfi’ caymalara karşı elini güçlendirmiş oldu. İlk iki ay içinde vazgeçme konusu karşısında sorun yaşamayan sektör firmaları, 3 ay ve devam eden süreçte yaşanan caymalarda nakit akışının belirlenen sistemde gitmemesi nedeniyle zor durumda kaldıklarını ifade ediyordu.

     Tüketici ise gerekçesiz vazgeçme hakkını sürdürürken, 3 ayı geçen caymalarda çeşitli yükümlülüklerle karşı karşıya kalacak.

     Yeni düzenlemeye göre, satıcı, konutun satışı veya satış vaadi sözleşmesi nedeniyle oluşan vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflarla sözleşme tarihinden itibaren ilk üç ay için sözleşme bedelinin yüzde 2’sine, 3 ila 6 ay arası için yüzde 4’üne, 6 ila 12 ay arası için yüzde 6’sına ve 12 ila 24 ay arası için de yüzde 8’ine kadar tazminat isteyebilecek.

180 güne uzatıldı

     Sözleşmeden dönülmesi durumunda, tüketiciye iade edilmesi gereken tutar ve tüketiciyi borç altına sokan her türlü belge, dönme bildiriminin satıcıya ulaştığı tarihten itibaren en geç 180 gün içinde tüketiciye geri verilecek. Bu süre daha önce 90 gün olarak uygulanıyordu.

     Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik, yeni düzenlemeyi sektörün uzun zamandır talep ettiğini vurgulayarak, “Evet tüketici elbette vazgeçebilmeli ama firmalar satışı yapınca banka gibi kenara koymuyor. Demire, betona yatırıyor. ‘Satın almaktan vazgeçtim’ deyince, kısa sürede parayı bulup vermek gerekiyordu. 180 güne çıkarılması bizim için iyi oldu. Bir de tabii vazgeçiliyor ama 6 ay, 12 ay, 18 ay sonra vazgeçmek keyfi duruma dönüşüyor” dedi. 

‘Caydırıcı olmalı’

     Sur Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, sektör olarak talep ettikleri düzenlemenin doğru bir yaklaşım olduğunu belirterek, ancak oranların daha caydırıcı şekilde artırılabileceğine dikkat çekti. Elmas, “Biz daha caydırıcı rakam bekliyorduk ama orta bir yol bulunmuş. Özellikle sıkıntılı dönemlerde toplu olarak yaşanabilecek vazgeçmelerin firmalar üzerinde kötü etkileri olabilir. Bizim derdimiz ceza değil, böyle bir amacımız yok. Belli nakit akışımıza göre düzenimize devam etmek istiyoruz. Tüketici kararını versin, alsın,  bir iki ay içinde pişman olup vermek isteyebilir tamam ama 3 aydan sonra caydırıcı bir düzenleme olmalı. Sektör olarak üzerinde durduğumuz bir düzenlemeydi” diye konuştu.

     Karara sevindiklerini vurgulayan Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu ise, “Gayrimenkul sektörü adına arka arkaya gelen önemli adımlar sektörümüzü canlandıracaktır. Bu karardan önce alıcılar istedikleri zaman cayma hakkını kullanarak sözleşmeyi tek taraflı feshedebiliyorlardı. Ancak bu fesih nedeniyle konutun satışı veya satış vaadi sözleşmesiyle oluşan vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar satıcıyı zor durumda bırakıyordu. Bu karar ile hem tüketici, hem de satıcı kazançlı çıkacak” dedi.

Türkiye Varlık Fonu kaynakları genişletildi 

     Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında hazırlanan 684 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Türkiye Varlık Fonu’nun kaynakları, kamu teşekküllerinin varlık ve hisseleri ile genişletildi.

     Buna göre, Türkiye Varlık Fonu’nun kaynakları, iktisadi devlet teşekküllerinden, bunların müessese, bağlı ortaklık, işletme, işletme birimleriyle varlıkları ve iştiraklerindeki kamu paylarından, sermayesinin tamamı veya yarısından fazlası devlete veya diğer kamu tüzel kişilerine ait olan ticari amaçlı kuruluşlardaki kamu paylarından, sermayesinin tamamı kamuya ait ticari amaçlı kuruluşların sahip olduğu hisse ve varlıklardan, devletin diğer iştiraklerindeki kamu paylarından ve Hazine’ye ait paylardan Bakanlar Kurulu tarafından fona aktarılmasına veya şirket tarafından yönetilmesine karar verilenlerden de oluşacak.

     KHK ile ayrıca, tüm kamu idareleri ve bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, niteliğine bakılmaksızın yabancı para cinsinden yurt içi ödeme yükümlülüğü olan alacaklarını, borçlunun talebi üzerine 2 Ocak 2017 tarihinde Merkez Bankası tarafından açıklanan döviz alış kurundan, 31 Aralık 2017’ye kadar TL olarak tahsil edebilecek. |  Bu haber 882 defa okunmuştur.


EMLAK HABER  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Banyo dekorasyonunda gri beyaz modası

Banyo dekorasyonunda gri beyaz modası Birçok renk ile kombine edilebilen beyazın gri renk ile olan uyumu

Yeni Düzenlemeler Geliyor!

Yeni Düzenlemeler Geliyor! Yeni Düzenlemeler Geliyor!

Sektörümüzde Milat!!!

Sektörümüzde Milat!!! Gayrimenkul sektöründe tam bir milad olacak yönetmeliğe doğru geri sayım...

Göztepe Konutları'nın inşaatında sona gelindi!

Göztepe Konutları'nın inşaatında sona gelindi! Komyapı Sille’de bin 500 konutluk yeni bir yaşam alanı hayata geçiriliyor. Bera Holding’in inşaat sektöründe faaliy...

Eylül ayında 4 bin 30 konut satıldı!

Eylül ayında 4 bin 30 konut satıldı! Eylül 2017 konut satış verilerine göre Konya’da 2017 yılı Eylül ayında 4 bin 030 konut satıldı.Konya ili 4 bin 030 ...

Tapu'da Web-Tapu sistemi hayata geçti.

Tapu'da Web-Tapu sistemi hayata geçti. Tapu Kadastro 6. Bölge Müdürü Erdoğan Büyükboyacı, web tapu sisteminin hayata geçtiğini söyledi.

Temmuz ayında 3 bin 383 konut satıldı!

Temmuz ayında 3 bin 383 konut satıldı! Türkiye İstatistik Kurumu Konya “Konya ili, konut satışı” konusunda bir basın bülteni hazırladı.

Konya'da satılan konut sayısında büyük artış

Konya'da satılan konut sayısında büyük artış Konya'da 2017 yılı mart ayında satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 33 artarak 3 bin 10 oldu.

Çevre Bakanlığı'ndan her daireye bir otopark şartı

Çevre Bakanlığı'ndan her daireye bir otopark şartı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, özellikle büyük şehirlerde yaşanan otopark sıkıntısına karşı önlem alıyor. Bakanlığı...
AHMET IŞIK AHMET IŞIK
Emlak Yasa Tasarısı Şekilleniyor.
ZELİHA ERSOY ELBASAN ZELİHA ERSOY ELBASAN
Elektronik Ehliyet Sınavı E-Sinav nedir?
BÜLENT ARSLAN BÜLENT ARSLAN
Chobani’nin Kurucusu ve CEO’su Hamdi Ulukaya

  •  
  •  

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

KONYAM EĞLENCE

Sinema
  Tiyatro
   
Şehir Turu
      Canlı Yayın
        Konya İmar

Tüm fotoğraflar

ECDAT PARKI

ECDAT PARKI

ŞEHR-İ FULYA

ŞEHR-İ FULYA

LALELER

LALELER

NALÇACILILAR HANRY JONES

NALÇACILILAR HANRY

NATURAPARK

NATURAPARK

TREN GARI

TREN GARI

ANKET

İkamet Ettiğiniz ev Kendinizin mi, Kira mı?
Tüm Anketler

Tüm videolar

PARK MAHAL

PARK MAHAL

NATURA PARK

NATURA PARK

SEHA ZERMERAM

SEHA ZERMERAM

ERYILMAZLAR YAKA TOWERS

ERYILMAZLAR YAKA T

BEĞEN İNŞAAT BAHAR EVLERİ

BEĞEN İNŞAAT BAHAR

OKKALAR KAMPANYA

OKKALAR KAMPANYA