KONYA ŞEHİR PORTALI
Okkalar İnşaat'tan İstanbul'a 3 yeni proje!
Konya'nın en büyük inşaat firmalarından Okkalar İnşaat, Türkiye'ye değer katacak projeler üretmeye devam ediyor. Ömer Faruk Okka: Konya'da Armakent adında 230 konutluk yeni bir projemiz var. İstanbul'da da 3 adet yeni projemiz var." dedi.


Konya'da 40 yıldır faaliyet gösteren bunun yanında İstanbul'da da projeler ve yatırımlar yapan Konya'nın en büyük inşaat firmalarından Okkalar İnşaat, Türkiye'ye değer katacak projeler üretmeye devam ediyor. 


Bu hafta Okkalar İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Faruk Okka ile hem Okkalar İnşaatı hem de inşaat sektörü üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik. 2016 yılında ülkemizin yaşadığı sorunlar nedeniyle ekonominin biraz durakladığını belirten Okka, 2017 yılından ümitli olduklarını söyledi. 


Okkalar inşaatı bize kısaca tanıtır mısınız? 

Okkalar olarak 1995 yılından bu yana inşaat sektörünün içindeyiz. Ayrıca 2005 yılından itibaren de İstanbul'da da bir şube açtık ve orada da inşaatlar yapıyoruz. Konya'da da bugüne kadar binlerce aileyi ev sahibi yaptık, iş yer leri yaptık. Şehrin birçok yerinde emeğimiz var diyebilirim. 


Konya'daki projeleriniz nelerdir? 

Konya'da son olarak devam ettiğimiz iki projemiz vardı. Bu projeleri bitirdik ve konutları sahiplerine teslim ediyoruz. Bunun dışında Konya'da Beyşehir Caddesinde, Gıda ve Tarım Üniversitesi'nin karşısında Armakent adında 230 konutluk yeni bir projemiz var. İstanbul'da da 3 adet yeni projemiz var. Orada da kentsel dönüşümden faydalanarak inşaatlar yapıyoruz. İstanbul'daki projelerimiz Kartal Adliyesinin karşısında, Maltepe merkezde ve Bağdat Caddesi üzerinde bulunuyor. 


Konya ve İstanbul pazarlarını karşılaştırmanızı istesek neler söylersiniz? 

Konya memleketimiz olduğundan bir ayağımız hep Konya'da bulunuyor. Buna karşın İstanbul ekonomisi çok daha büyük, çok daha hızlı bir yapıya sahip. Konya'da da markamızın bilinîrliliği fazla olduğu için İstanbul'da yaşayabileceğimiz birçok problemi burada çok kolay aşabiliyoruz. Resmi kurumlar açısından Konya çok daha hızlı hareket ediyor. İstanbul'da işler daha yavaş ilerler. 


Konya'nın inşaat anlamında Türkiye'deki yeri nedir? 

Konya'da inşaat anlamında çok önemli ve güçlü firmalarımız var. İmar alanında da Belediyemizin imarlaşma çalışmaları oldukça iyi seviyede bulunuyor. Bu anlamda Konya'da hızlı bir imarlaşmanın da olduğunu söyleyebiliriz. 


2016 yılının bir değerlendirmesini ve 2017'den beklentilerinizi alabilir miyiz? 

Armakent'in çıkışı da bu doğrultuda mı oldu? 


Kesinlikle evet. Armakent de tam da bu noktada ortaya çıktı. Bu projeyi gerçekleştirebilmek için 6 parseli birleştirdik. Hazırlığı yaklaşık 3 yıi sürdü. 13 bin 500 metrekare bir alanda 3 blok şeklinde bir proje hazırlandı. Projemizin tam ortasında da çok ciddi miktarda da bir yeşil alanımız var. Burada kapalı otopark ve sosyal alanlar oldukça zengin. Kat bahçeleriyle de zenginleştirilmiş vaziyette bulunuyor. Şehrin merkezinde böyle 13 bin 500 metrekare bir alanda bir ev bulabilmek çok mümkün değil. Armakent'te iki farklı büyüklükte 3+1 ve 4+1 olmak üzere 3 farklı daire seçeneklerimiz bulunuyor. 4+1 dairelerimizde kat bahçeleri var. Toplamda ise 230 dairemiz mevcut. Armakent projemizin kaba inşaatı tamamlanmak üzere ve 2018 yılı içinde tamamlamayı planlıyoruz. 


Konya ile İstanbul arasındaki konut tercihleri ile ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz? 

Konya'da daha büyük metrekareli daireler, İstanbul'da ise daha küçük metrekareli 1+1 ve 2+1 daireler tercih ediliyor. İstanbul'da daha 2016 yılının ilk yarısında ekonomi biraz durağandı. İnşaat sektörü de bu anlamda durağan bir dönem geçirdi. 15 Temmuz olaylarından sonra Cumhurbaşkanımızın da talimatı doğrultusunda faizlerin düşmesi, inşaat sektörünü yılın ikinci yarısında biraz daha canlandırdı. Tabi önceki dönemlerden gelen çok ciddi de bir arz vardı. Yılın ikinci yarısındaki bu hareketlilik arzı bir miktar eritti. Tüm bunlara rağmen halen dengeye gelmiş değil ancak 2017 senesinden beklentilerimiz daha yüksek. İnşaat sektörünün daha hızlanacağını düşünüyoruz. 


İnsanların son yıllarda konutlardan beklentilerinde nasıl bir değişim yaşandı? 

Eskiden insanlar sadece dört duvar satın alıyorlardı ve başımızı sokacak bir evimiz olsun yeter diyorlardı. Şu anda insanların bir ev ile ilgili baktığı en önemli konu yaşam alanı oldu. Yanı sosyal alanlar, yeşil alanlar, sportif alanlar daha önemli hale geldi. Evin kullanılabilirliği yerine sitenin konumuna, güvenliğine ve sosyal alanlarına dikkat edilir oklu. Biz de bu anlamda müşterilerimize sadece daire satmadığımızı bir yaşam alanı sunduğumuzu özellikle belirtiyoruz. 


küçük dairelerin tercih edilmesinde hem daire fiyatları hem de insanların bunları kullanma eğilimleri ön plana çıkıyor. İstanbul'da yaşayanlar için 3+1 daire lüks olarak kabul edilir. Mesela Konya'da cephe çok önemlidir, binanın önün açık olması istenir. İstanbul'da ise cephe hiç önemli değildir. Hatta binaların arasındaki mesafe birbirine çok yakındır. Orada yaşayanlar buna pek takılmazlar. 


İlerleyen dönemlerde sektörün durumu ile ilgili ne öngörüyorsunuz? 

İnşaat maliyetleri atmaya devam ediyor. Buna bağlı olarak ilerleyen dönemlerde konut fiyatlarında da artışlar olacak. Bu nedenle de Konya'da küçük metrekareli dairelere bir dönüş olacak. Konya bunun sinyallerini de vermeye başladı. Örneğin şu anda çok fazla miktarda 3+1 daire isteniyor. Piyasada çokça 4+1 daire var. 3+1 bulunmuyor. Konut fiyatlarının artması ile birlikte insanlar daha küçük dairelere yönelecektir. Büyük metrekare daireler son demlerini yaşıyor. 


Yeni Haber Gazetesi |  Bu haber 1076 defa okunmuştur.


EMLAK HABER  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Banyo dekorasyonunda gri beyaz modası

Banyo dekorasyonunda gri beyaz modası Birçok renk ile kombine edilebilen beyazın gri renk ile olan uyumu

Yeni Düzenlemeler Geliyor!

Yeni Düzenlemeler Geliyor! Yeni Düzenlemeler Geliyor!

Sektörümüzde Milat!!!

Sektörümüzde Milat!!! Gayrimenkul sektöründe tam bir milad olacak yönetmeliğe doğru geri sayım...

Göztepe Konutları'nın inşaatında sona gelindi!

Göztepe Konutları'nın inşaatında sona gelindi! Komyapı Sille’de bin 500 konutluk yeni bir yaşam alanı hayata geçiriliyor. Bera Holding’in inşaat sektöründe faaliy...

Eylül ayında 4 bin 30 konut satıldı!

Eylül ayında 4 bin 30 konut satıldı! Eylül 2017 konut satış verilerine göre Konya’da 2017 yılı Eylül ayında 4 bin 030 konut satıldı.Konya ili 4 bin 030 ...

Tapu'da Web-Tapu sistemi hayata geçti.

Tapu'da Web-Tapu sistemi hayata geçti. Tapu Kadastro 6. Bölge Müdürü Erdoğan Büyükboyacı, web tapu sisteminin hayata geçtiğini söyledi.

Temmuz ayında 3 bin 383 konut satıldı!

Temmuz ayında 3 bin 383 konut satıldı! Türkiye İstatistik Kurumu Konya “Konya ili, konut satışı” konusunda bir basın bülteni hazırladı.

Konya'da satılan konut sayısında büyük artış

Konya'da satılan konut sayısında büyük artış Konya'da 2017 yılı mart ayında satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 33 artarak 3 bin 10 oldu.

Çevre Bakanlığı'ndan her daireye bir otopark şartı

Çevre Bakanlığı'ndan her daireye bir otopark şartı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, özellikle büyük şehirlerde yaşanan otopark sıkıntısına karşı önlem alıyor. Bakanlığı...
AHMET IŞIK AHMET IŞIK
Emlak Yasa Tasarısı Şekilleniyor.
ZELİHA ERSOY ELBASAN ZELİHA ERSOY ELBASAN
Elektronik Ehliyet Sınavı E-Sinav nedir?
BÜLENT ARSLAN BÜLENT ARSLAN
Chobani’nin Kurucusu ve CEO’su Hamdi Ulukaya

  •  
  •  

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

KONYAM EĞLENCE

Sinema
  Tiyatro
   
Şehir Turu
      Canlı Yayın
        Konya İmar

Tüm fotoğraflar

ECDAT PARKI

ECDAT PARKI

ŞEHR-İ FULYA

ŞEHR-İ FULYA

LALELER

LALELER

NALÇACILILAR HANRY JONES

NALÇACILILAR HANRY

NATURAPARK

NATURAPARK

TREN GARI

TREN GARI

ANKET

İkamet Ettiğiniz ev Kendinizin mi, Kira mı?
Tüm Anketler

Tüm videolar

PARK MAHAL

PARK MAHAL

NATURA PARK

NATURA PARK

SEHA ZERMERAM

SEHA ZERMERAM

ERYILMAZLAR YAKA TOWERS

ERYILMAZLAR YAKA T

BEĞEN İNŞAAT BAHAR EVLERİ

BEĞEN İNŞAAT BAHAR

OKKALAR KAMPANYA

OKKALAR KAMPANYA