KONYA ŞEHİR PORTALI
Yerli otomobil Konya'da mı üretilecek? Bakan Özlü'den flaş açıklama.
Ana SayfaReklamKünyeİletişimRSSKonhaber Türkiye'nin Haber Sitesi
AnasayfaFoto GaleriVideo GaleriCANLI YAYINLARKontv Canlı YayınKonyafmBelge.com.tr
Haber yada Kelime ara..

GÜNCELEKONOMİSPORSİYASETEĞİTİMYAŞAMDÜNYAKÜLTÜR-SANATSAĞLIKTEKNOLOJİYAZI DİZİSİKONYAKonhaber Reklam
31 şirket daha TMSF'ye devredildi! İşte o şirketler31 şirket daha TMSF'ye devredildi! İşte o şirketler Antalya'da çatışma: 1 şehit Antalya'da çatışma: 1 şehit Rakibine 20-0 yenilen takıma prim müjdesi
Rakibine 20-0 yenilen takıma prim müjdesi Konya dahil 16 ilde operasyon! 80 gözaltı kararıKonya dahil 16 ilde operasyon! 80 gözaltı kararı Bu gözler görenleri şaşırtıyor
Bu gözler görenleri şaşırtıyor Kaymakamı şehit eden alçaklar yakalandı Kaymakamı şehit eden alçaklar yakalandı Konhaber Reklam
konhaber.com » GÜNCELYerli otomobil Konya'da mı üretilecek? Bakan Özlü'den flaş açıklamaBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobilin üretim yerine ilişkin, "Yer konusu henüz değerlendirmeler arasında yok." dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobilin üretim yerine ilişkin, "Yer konusu henüz değerlendirmeler arasında yok." dedi. Yerli otomobil üretimine Konya'nın talip olduğu değerlendirmeleri üzerine Özlü, "Yer konusu henüz değerlendirmeler arasında yok. Konya'da ciddi bir yan sanayi var. Bunu değerlendiririz." diye konuştu.
Özlü, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, milletvekillerinin, bakanlığının bütçesine ilişkin, soru ve eleştirilerini yanıtladı.

Üretim Reform Paketi'nin görüşe açıldığını ve değerlendirmelerin sürdüğünü ifade eden Özlü, paketi nihai hale getirdiklerinde komisyonu ve muhalefeti bilgilendireceklerini, düzenlemeyi birlikte sonuçlandıracaklarını söyledi. Özlü, Patent Yasası'nı da birlikte çıkarmayı amaçladıklarını vurguladı.

-Konya'da ciddi yan sanayi var

Yerli otomobil üretimine Konya'nın talip olduğu değerlendirmeleri üzerine Özlü, "Yer konusu henüz değerlendirmeler arasında yok. Konya'da ciddi bir yan sanayi var. Bunu değerlendiririz." diye konuştu.

Meraların ve zeytinlik arazilerin korunmasından yana olduklarını dile getiren Özlü, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tarım stratejik bir sektördür. Bunların korunmasından yanayız. Asla birinci sınıf bir tarım arazisini ve çok verimli bir zeytinlik bahçesini organize sanayi bölgesi (OSB) yapmak istemeyiz, yapmayız.

Tarım alanlarının kesinlikle korunmasından yanayız. Zaten OSB kurmak için bir komisyon var. Bu komisyonda başta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olmak üzere 7 bakanlık, il özel idaresi ve belediyelerin olumlu görüşlerinin alınmasıyla bu yerler kesinleştiriliyor. Bakanlığımız tek başına kalkıp 'ben buraya OSB kuruyorum' deme yetkisi yok. OSB'ler kurulduktan sonra da çevreyi kirletmeyecek ya da en az kirletecek önlemleri alıyoruz."

Özlü, OSB'lerin doluluk oranının Türkiye genelinde yüzde 71 düzeyinde bulunduğununun altını çizerek, doluluk konusunun yatırımlarla, yatırımcılarla ilgili olduğunu dile getirdi. Özlü, yatırımları da özel sektörün gerçekleştirdiğini anlatarak, "bilimin özgür olması gerektiği" değerlendirmelerine katıldıklarını vurguladı.

Akaryakıt sektöründe 22 bin istasyon ve 210 bin pompanın denetiminin gerçekleştirildiği bilgisini veren Özlü, denetimlerin yıllık olarak yapıldığını ifade etti.

-"TÜBİTAK'ta bir dönüşüm gerçekleştiriyoruz"

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantılı personele ilişkin yapılan çalışmalara yönelik sorular üzerine Özlü, şöyle konuştu:

"17-25 Aralık 2013'ten bugüne, TÜBİTAK'ta bin 237 kişinin kurumla ilişkisi kesildi. Bunların 490'ı 15 Temmuz sonrasıdır.

TÜBİTAK destekleri için bir sistem değişikliğine gidiyoruz. TÜBİTAK'ta bir dönüşüm gerçekleştiriyoruz. Sistemin 2017'de devreye alınmasını öngörüyoruz. Yeni sistemde TÜBİTAK destekleriyle ilgili şeffaf, ölçülebilir ve itiraz edilebilir bir yapıya geçeceğiz."

Özlü, Gebze'de kurulacak Bilişim Vadisi'ni de tüm ülkenin yararlanabileceği milli bir proje olarak ele alacaklarını belirtti.

OSB'lerde üretime geçilen parsellerde 1 milyon 638 bin kişinin istihdam edildiğini dile getiren Özlü, tüm parsellerde üretime geçilmesi halinde bu sayının 2 milyon 210 bine çıkacağı bilgisini verdi.

Faruk Özlü, fındık sanayisine yönelik özel bir OSB kurulması talebini de değerlendireceklerini söyledi.


 |  Bu haber 714 defa okunmuştur.


OTO HABER  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Konyalı çiftin gelin arabası tır oldu!

Konyalı çiftin gelin arabası tır oldu! Konyalı çiftin gelin arabası tır oldu!

Sürücüler dikkat! Kış Lastiği Zorunlu.

Sürücüler dikkat! Kış Lastiği Zorunlu. Ticari araçları kapsayan uygulamaya bu yıl ilk kez yeni bir yasal düzenlemeyle birlikte binek araçları da dahil edi...

İkinci el pazarına da bayram geldi.

İkinci el pazarına da bayram geldi. Döviz kurundaki artış ve Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarındaki değişikliğin sıfır araç fiyatlarını yükseltmesi n...

İkinci elde 2017 umudu!

İkinci elde 2017 umudu! Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç, 2017 yılında ikinci el araç satışlarını 7-7,5 mil...

Karaman-Konya Hızlı Tren Hattı'nda sona doğru

Karaman-Konya Hızlı Tren Hattı'nda sona doğru Önümüzdeki günlerde demo sürüşlerinin başlayacağı hattın Mersin'e bağlanmasının ardından Türkiye'de bir ilk...

İndirim geliyor...

İndirim geliyor... Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, sigorta primlerinin düşürülmesine yönelik çalışma yaptıklarını açıkladı

İthal araç satışı yarım milyona dayandı.

İthal araç satışı yarım milyona dayandı. Firma bazında, otomobil ve hafif ticari araç toplam satışları...

Atiker Ukrayna Fuarında

Atiker Ukrayna Fuarında Ukrayna'da Düzenlenen Uluslararası LPG-CNG Fuarı'na katıldık.
AHMET IŞIK AHMET IŞIK
Emlak Yasa Tasarısı Şekilleniyor.
ZELİHA ERSOY ELBASAN ZELİHA ERSOY ELBASAN
Elektronik Ehliyet Sınavı E-Sinav nedir?
BÜLENT ARSLAN BÜLENT ARSLAN
Chobani’nin Kurucusu ve CEO’su Hamdi Ulukaya

  •  
  •  

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

KONYAM EĞLENCE

Sinema
  Tiyatro
   
Şehir Turu
      Canlı Yayın
        Konya İmar

Tüm fotoğraflar

ECDAT PARKI

ECDAT PARKI

ŞEHR-İ FULYA

ŞEHR-İ FULYA

LALELER

LALELER

NALÇACILILAR HANRY JONES

NALÇACILILAR HANRY

NATURAPARK

NATURAPARK

TREN GARI

TREN GARI

ANKET

İkamet Ettiğiniz ev Kendinizin mi, Kira mı?
Tüm Anketler

Tüm videolar

PARK MAHAL

PARK MAHAL

NATURA PARK

NATURA PARK

SEHA ZERMERAM

SEHA ZERMERAM

ERYILMAZLAR YAKA TOWERS

ERYILMAZLAR YAKA T

BEĞEN İNŞAAT BAHAR EVLERİ

BEĞEN İNŞAAT BAHAR

OKKALAR KAMPANYA

OKKALAR KAMPANYA